Agawa to też sukulent




Agawa to sukulent z rodziny agawowatych. Liczy ponad 100 gatunków, rosnących dziko od południowych części USA do północnych (pustynnych) rejonów Ameryki Południowej. Są w Polsce miłośnicy sukulentów, którzy zajmują się wyłącznie hodowlą agaw. 

Agawa to roślina, która znakomicie nadaje się do uprawy w Polskich warunkach, choć niektóre gatunki wymagają dużo miejsca - gdyż osiągają imponujące rozmiary.

Różne gatunki należące do agawowatych mają różną wielkość, liście jak i okres kwitnienia. Agawy są uprawiane głównie ze względu na ozdobne liście, chociaż ich kwiatostan jest również bardzo okazały, jednak agawa kwitnie po bardzo długim czasie (kilkadziesiąt lat).

Uwaga, mięsiste, grube liście zebrane w rozety są zakończone ostrymi kolcami, dlatego należy uważać na dzieci.

Z najbardziej znanych gatunków należy wymienić: Agawę amerykańską o grubych, mięsistych, szerokich, niebieskozielonych liściach, o kwiatostanach wyrastających do 8 m.

Do uprawy w małych mieszkaniach, lepiej wybrać mniejsze formy np. Agave victoriae – reginae (Agawa królowej Wiktorii), której rozety osiągają z czasem średnicę do 50 cm i posiadającą białobrzeżne liście lub Agave filifera o szerokich (3 cm) i długich (20 cm) liściach.


Agawa wymaga stanowiska jasnego, przewiewnego jak i ciepłego. Jest mało wymagająca i jedynym kłopotem jest jej przezimowanie.

W okresie letnim można wynosić je na zewnątrz. Agawy trzymane w pomieszczeniu, dobrze raz na jakiś czas spryskać wodą.

Agawa na okres zimowy wymaga przechowania w chłodnej temperaturze i jasnym pomieszczeniu.

Co do podlewania, to w lecie powinniśmy nie żałować jej wody (podlewamy obficie) w przeciwieństwie do zimy kiedy podłoże winno być suchawe. Nawożenie umiarkowane, które pozwoli agawie na bujniejszy rozrost.



Komentarze

Prześlij komentarz