Kiedy nastaną krótkie dni a za oknami jest zimno i mróz wydawać by się mogło, że wszystkie kwiaty doniczkowe przechodzą spoczynek zimowy.
Nie jest to na szczęście prawdą, mamy pięknego kaktusa, który w odróżnieniu od swoich kolegów postanowił zakwitnąć właśnie zimą. Dlatego też często nazywamy jest grudnikiem lub kaktusem bożonarodzeniowym.
Schlumbergera (kaktus bożonarodzeniowy, zygokaktus, grudnik) to pochodzący z Ameryki Południowej i Środkowej (choć głównie z Brazylii) rodzaj roślin z rodziny kaktusowatych, rosnący w koronach drzew tropikalnych.
Tak, choć wygląd, budowa i zwyczaje na to nie wskazują - roślina jest kaktusem!
Grudnik zbudowany jest ze spłaszczonych członów (o długości 3-4 cm), które stanowią jego łodygi. Są one pozbawione liści, a na ich końcach w okresie zimowym pojawiają się kwiaty w barwach różu, bieli, łososiowej czy czerwonej.
Stanowisko i temperatura
Lubi miejsca jasne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione, latem może to być nawet półcień. Pod koniec maja, gdy jest już ciepło kaktusa można wystawić na wolne powietrze (ale postawić w cienistym miejscu).
Temperatura nie powinna przekraczać 20°C, zimą powinno być chłodniej.
Kiedy chcemy, by roślina obficie zakwitła w okresie od sierpnia do października powinniśmy naszego kwiatka pozostawić w stanie spoczynku, w temperaturze poniżej 15ºC. Sprzyja temu właśnie pozostawienie jej na zewnątrz. Stan spoczynku powtarzamy również po zakończeniu kwitnienia.
Podlewanie i nawożenie
Roślina ma zupełnie inne wymagania co do podlewania niż cała reszta kaktusów.
Podlewamy koniecznie miękką wodą, świetna byłaby deszczówka (bo przecież taką wodę roślina czerpie w naturze). Ponadto podlewamy ją tylko w określonych okresach, uważając, aby nie dopuścić do przywiędnięcia segmentów. Od kwietnia obficiej, a w czasie tworzenia się pąków kwiatowych ziemia powinna być stale lekko wilgotna. W okresach spoczynku, gdy roślina przebywa w chłodniejszym miejscu - roślinę lekko przesuszamy.
Nadmiar wilgoci w okresie spoczynku może doprowadzić do gnicia i śmierci rośliny !
Nawożenie umiarkowane, w okresie wzrostu, co dwa tygodnie.
Kwitnienie
Pąki kwiatowe kaktusa bożonarodzeniowego tworzą się na wierzchołkach członów tylko pod warunkiem, że roślina przeszła okres spoczynku.
Po zawiązaniu się pąków kwiatowych nie można roślin przestawiać, gdyż może to spowodować zrzucenie pąków.
Podłoże, przesadzanie i rozmnażanie
Szlumbergera lubi podłoże piaszczyste, próchniczne, o odczynie kwaśnym.
Mniejsze rośliny przesadzamy co roku, większe co dwa-trzy lata a nawet rzadziej, najlepiej w marcu. Wielu hodowców uważa, że roślina nie powinna być wcale przesadzana (i ja do nich należę), bo lubi spokój.
Kaktus bożonarodzeniowy bardzo łatwo się rozmnaża poprzez fragmenty pędów, które można ukorzeniać z doniczce przykrytej np. perforowaną torebką foliową.
Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie to zosatło opisane.
OdpowiedzUsuńŁadnie to wygląda.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń