Cudowny świat sukulentów - tacka rozmaitości

Kiedy zobaczyłam to zdjęcie (niestety nie moje) od razu mi się skojarzyło z określeniem " sukulenty w pigułce ". Fotografia pokazuje jak niezwykły, pełen różnych kolorów i kształtów może być świat sukulentów. I wiecie co? Może je wszystkie mieć w domu, w doniczkach.
Aptenia sercolistna, sukulent z kawiarnianego ogródka

Kiedy przysiedliśmy wraz z mężem w kawiarnianym ogródku, zainteresowałam się rośliną posadzoną jako ozdoba do betonowych kwietników. Najpierw moją uwagę zwróciły czerwone kwiatki a dopiero później liście, które sugerowały że jest w nich magazynowana woda. No cóż, znowu ta moja pasja.😀 Na pierwszy rzut oka, zauważyłam że to jakiś sukulent, a po dokładnych oględzinach zdjęcia w domu uznałam że to Aptenia cordifolia ( Aptenia sercolistna) roślina, która rzeczywiście jest sukulentem. Aptenia z powodzeniem może być uprawiana w doniczkach a w ciepłym okresie roku spokojnie może rosnąć na dworze. Jak choćby ta ze zdjęcia. Podłoże w doniczce powinno być przepuszczalne, z dodatkiem żwiru, bez torfu, typowa ziemia do kaktusów i sukulentów. Na dno doniczki dajemy koniecznie drenaż Aptenia uwielbia pełne nasłonecznienie, w miejscu zacienionym na pewno nie zakwitnie. .
Sukulenty, uprawa w szkle

Na temat roślin doniczkowych piszą ostatnio wszyscy, czy się znają czy też nie. Jeszce trochę, a znajdę artykuł o roślinach na stronie poświęconej np. koniom arabskim.😀 No i ostatnio na stronie "Zaradna kobieta" natknęłam się na artykuł: Sukulenty – rodzaje, pielęgnacja, podlewanie. Uprawa sukulentów w szkle . Zaciekawiło mnie to, bo liczyłam że nauczę się jak uprawiać sukulenty w szklanym słoju. Niestety, o ile o samych sukulentach trochę było, to na temat uprawy w szkle kilka banalnych stwierdzeń. Jak chcecie to sami sprawdźcie.
Rośliny pustyni

Dlaczego sukulenty czują się dobrze w naszych mieszkaniach? Bo atmosfera w nich przypomina klimat pustynny. Jest sucho, gorąco i mało wilgoci. Wypisz wymaluj pokój w bloku w środku lata przypomina Atakamę.
Sukulenty "na wolności"

Co prawda mój kolega ekolog twierdzi, że za 20, może 30 lat kaktusy i sukulenty wejdą na stałe do polskiego krajobrazu, ale na razie możemy je uprawiać tylko w doniczkach. Oczywiście tak kaktusy jak i sukulenty latem można wynieść na dwór (np. na słoneczny, osłonięty od wiatru taras. Ale to tylko namiastka uprawy ogrodowej na większą skalę. Dlatego z zazdrością patrzę na południe Europy gdzie opuncje, aloesy rosną w gruncie i mają się całkiem dobrze.
Stephania Erecta, roślina dla cierpliwych!

Stephania Erecta to roślina która nie przypomina żadnej z popularnych i znanych roślin doniczkowych. Jej niezwykłość polega na tym, że jest to roślina bulwiasta, w której bulwa (kaudeks) wydaje się być bardzo duży w porównaniu z częścią nadziemną. Im starsza roślina, tym bulwa staje się większa i zaczyna przypominać brązowy ziemniak o chropowatej skórce. Stephania erecta pochodzi z Azji południowo-wschodniej, gdzie panuje wilgotny klimat. Tam wyrastające z bulw wijące się łodygi mogą osiągnąć nawet 8 metrów długości! W domu roślina najlepiej będzie się czuć w pomieszczeniu o dużej wilgotności, np. w jasnej łazience czy często używanej kuchni. Nie wolno jednak zapomnieć, że Stephania jest sukulentem, co oznacza, że podlewamy dopiero, jak podłoże całkowicie przeschnie. Roślina jest niezwykle efektowna, jej wspaniałe, intensywnie zielone liście w kształcie japońskiego parasola idealnie kontrastują z kaudeksem. Dlatego Stephania erecta jest przedmiotem pożądania, jest bowiem trudna do k
"Jabłuszko" wśród sukulentów

Kącik do pracy w otoczeniu roślin a zwłaszcza sukulentów pozytywnie wpływa na wydajność. A MacBook czyli popularne "jabłuszko" to niezawodne narzędzie pracy o czym wielokrotnie się przekonałam 🍎
Wyspa na Pacyfiku na Waszym parapecie

Sukulenty to wdzięczne rośliny do formowania. Można je "przycinać" co nawet pobudza je do lepszego wzrostu. Tak reagują np. drzewka szczęścia czyli grubosze, które można z powodzeniem formować na bonsai. A tu mamy ciekawy przykład: bezludna wyspa z palmą 😀

Wielokrotnie opowiadałam na blogu o pielęgnacji sukulentów, ich rozmnażaniu, przesadzaniu, podlewaniu. Ale warto od czasu do czasu (by nie popaść w rutynę) zaglądać na inne strony poświęcone hodowli roślin doniczkowych. I dziś zachęcam do lektury artykułu "Sukulenty: gatunki idealne do każdego wnętrza. Pielęgnacja, podlewanie" zamieszczonego na stronie Elle .
Kwitnący sukulent: Crassula marnieriana

Widoczny na zdjęciu kwitnący sukulent, to Crassula marnieriana . W Polsce roślina jest sprzedawana pod nazwą Grubosz Hottentot . Sukulent pochodzi z Afryki Południowej, gdzie porasta klify. Crassula bardzo ładnie prezentuje się w doniczce przypominając korale nanizane na sznurek. Grubosz jest łatwy w uprawie pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniej ilości światła i oszczędnego podlewania. Crassula marnierana rośnie wolno, a pędy osiągają do 20 cm długości.
Cztery kaktusy i sukulent piąty :)

Wspaniały zbiór sukulentów i kaktusów. Szczególnie imponująco prezentuje się Senecio rowleyanus nazywane w Polsce sznurem pereł. Miałam kiedyś w swoich zbiorach tą roślinę. Rozmnażała się bardzo łatwo z sadzonek i szybko rosła.
Eszeweria, milusia, śliczniusia

Jakie śliczne maleństwo. Eszeweria , sukulent z rodziny gruboszowatych.
Stanowisko pracy dla miłośnika sukulentów :)

Co powiecie na takie stanowisko pracy? W takich okolicznościach przyrody pracuje się przyjemniej a praca jest wydajniejsza. Kolor zielony sprawia, że oczy odpoczywają. No chyba, że mieszkasz w Chinach. Tam zielony kapelusz symbolizuje, że żona mężczyzny zdradza swojego męża.
Sukulenty też kwitną!

Zastosowałam w tym wpisie pewien nie do końca poprawny podział. Pokazując fotografie różnych kwitnących roślin, wyrzuciłam stąd kaktusy, mimo że to również sukulenty. To celowy zabieg, bowiem kwiaty kaktusów są z reguły bardzo ładne i dobrze znane miłośnikom roślin doniczkowych. A dzisiaj chodzi mi o pozostałe sukulenty (bez kaktusów) które również kwitną. Jest jednak z reguły tak, że kwiaty uprawianych w doniczkach sukulentów nie są zbyt okazałe, na dodatek bardzo osłabiają roślinę i niektórzy hodowcy szybko je usuwają, nie dopuszczając do zawiązywania się nasion. Wyjątek stanowią kalanchoe , które są uprawiane właśnie ze względu na obfite kwitnienie. Oglądając zdjęcia widać jak świat roślin jest bogaty.
Sukulenty zawsze modne

Moda na sukulenty nie przemija. Czy to same, czy to w grupie - zawsze prezentują się ładnie i ... dostojnie!
Komentarze
Prześlij komentarz