poniedziałek, 28 grudnia 2009

Euphorbia - sukulenty z Afryki


Euphorbiaceae to jedna z największych rodzin w świecie roślin, zwana potocznie w Polsce jako Wilczomleczowate. Obejmuje około 300 rodzajów i 7500 gatunków.

Rośliny te cieszą się wielkim zainteresowaniem miłośników roślin, są bowiem wśród nich i takie które nadają się do ogrodu lub ogródka skalnego, jak i do uprawy w doniczkach.

Większość gatunków tych roślin przy nacięciu wydziela mleczko lateksowe, które może płynąć bardzo obficie, a przy tym jest mniej lub bardziej trujące.

Gleba i nawożenie
Gleby pełni trzy podstawowe funkcje dla roślin:
1. Powinna dać możliwość swobodnego rozrostu korzeni i przytrzymywać roślinę. W uprawie domowej, oznacza to, że gleba powinna był łatwo przepuszczalna, najlepiej z domieszką piasku. Dobrze dla odwodnienia dodać na dno doniczki grubszego żwirku tak, by nadwyżka wody mogły odpłynąć.
2. Gleby musi posiadać pewną stałą choć niewielką wilgotność (nie można podłoża całkowicie przesuszyć).
3. Gleba powinna dostarczać roślinie substancji odżywczych niezbędnych dla wegetacji. Rośliny w donicach, szybko wyczerpują glebę i potrzebują regularnego nawożenia.

Podlewanie.
Pogląd, że sukulenty rosną w całkiem suchych miejscach nie jest całkiem poprawny. Większość z nich rośnie w miejscach, gdzie woda może nie jest dostępna w niektórych okresach, lub korzystają tylko z mgły lub rosy. Pamiętajmy o ważnej zasadzie: kiedy jest gorąco i rośliny dobrze rosną, mogą one potrzebować tyle wody ile zwykłe rośliny.


Duży wpływ na podlewanie mają doniczki, w których jest posadzona roślina.
1.Nieszkliwione, gliniane doniczki. Zaletą jest to, że pozwalają odparowywać wodę przez ścianki i umożliwiają dostęp powietrza do korzeni - co jest korzystne dla wrażliwych na wilgoć gatunków. Wada - korzenie mogą mieć zimno wskutek intesywnego parowania.
2. Ceramiczne i plastikowe doniczki zapobiegające parowaniu przez ścianki. Oznacza to, że potrzeba mniej wody do podlewania, ale zwiększa się ryzyko uszkodzenia korzeni przez nadmiar wilgoci. Plastikowe doniczki bardzo nagrzewają się w słońcu i mogą spowodować spalenie korzeni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz