środa, 2 marca 2011

Kalanchoe - niezwykły sukulent

Dlaczego kalanchoe, to niezwykły sukulent ?
No bo czy widział ktoś, aby na roślinie macierzystej w ogromnej ilości wyrastały malutkie roślinki które po dostaniu się do podłoża są gotowe do samodzielnej wegetacji. Dlatego niektóre gatunki tej rośliny określane są mianem żyworódka, która doskonale określa charakter tego popularnego sukulenta.

Na zdjęciach poniżej zamieściłem fotografie najpopularniejszych odmian Kalanchoe występujących w naszych mieszkaniach.

Kalanchoe blossfeldiana
UPRAWA

Światło i temperatura Latem roślina potrzebuje jasnego. przewiewnego miejsca oraz temperatury 20-25°C. Zimą temperatura nie może spaść poniżej 12-13°C.

Podlewanie i nawożenie Należy podlewać oszczędnie, gdyż roślina nie znosi nadmiaru wody. Gleba powinna zawsze przeschnąć przed kolejnym nawadnianiem. Gatunki chodowane dla kwiatów nie lubią spryskiwania. Chcąc uprawiać roślinę przez kilka lat, należy zasilać regularnie nawozem.

Podłoże i przesadzanie Kalanchoe często uprawiana jest jako roślina jednoroczna i po przekwitnięciu wyrzucana (dotyczy to głównie gatunków uprawianych z uwagi na kwiaty). 
Inne gatunki można uprawiać przez wiele lat, jednak z czasem wyglądają mniej okazale

Rozmnażanie Jest bardzo proste, kiedy uprawiałem Kalanchoe wśród innych roślin, małe roślinki same rozsiewały się do sąsiednich doniczek.Otoczenie Kalanchoe doskonale komponuje się z innymi roślinami, pięknie wygląda ustawione na parapecie okiennym. Ja swoje wynosiłem na balkon i rośliny czuły się tam doskonale.
  
Kalanchoe tubiflora

Zachęcam do uprawiania tej rośliny. Doskonale czuje się w naszych przesuszonych mieszkaniach a przy minimalnym staraniu odwdzięczy nam się pięknym wzrostem.

9 komentarzy:

 1. Ubraniach czy mieszkaniach?

  OdpowiedzUsuń
 2. He, he. Dzięki, ciekawe co by na to powiedział Freud ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam taką żyworódkę jak na środkowym zdjeciu, to jedyne, czego nie jestem w stanie wykończyć :D Przy tym, jesli to ta sama roślinka, ma właściwości lecznicze :)

  Na stronę trafiłam szukając infromacji o tym jak dbać o takie kwitnące kalanchoe, dostałam w promocji w Ikei - jestem zbudowana, że ma szansę przeżyć moje zapominalstwo :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Życzę powodzenia w uprawie !
  Kilkanaście lat temu podarowałem jedną żyworódkę (tubiflora) swojej znajomej. Kiedy byłem u niej ostatnio okazało się, że roślina ma się dobrze i wygląda bardzo okazale.
  Jak się więc okazuje, roślina może być uprawiana bardzo długo !

  OdpowiedzUsuń
 5. To piękna roślinka, ale po przekwitnięciu trzeba ją zaciemniać, aby ponownie zakwitła.

  OdpowiedzUsuń
 6. WITAM, pamietam ze moja babcia nazywała ta roslinke cudaczek i twierdziła ze leczyła nią niegojące się drobne skaleczenia i liszaje.Jezeli ktoś moze potwierdzic,to warto ta roslinke miec w domu. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to ciekawa sprawa, czy ktoś może to potwierdzić ?
   Przyznam się szczerze, że nigdzie nie można znaleźć potwierdzenie że roślina ma takie właściwości lecznicze !

   Usuń
  2. wszystko prawda. jest duzo lekow z zyworodki piezastej. wejdz na ku zdrowiu.

   Usuń
  3. Kalanchoe , żyworódka jest lecznicza sąsiadka po chemii używając jej pięknie się wszystko i szybko goiło

   Usuń