piątek, 15 kwietnia 2011

Aloes postaw przy łóżku...Autorem artykułu jest cabanka


Zbawienny dla domu i jego mieszkańców. Dostarcza nie tylko tlenu, ale  i leczy... Wybacza nam zaniedbania w opiece, a jest niezwykle łatwy w pielęgnacji. Musisz mieć tę roślinę

Sukulent pochodzi z rodziny Liliowatych, a jego ojczyzną jest Afryka, południowa Arabia, Madagaskar. Znane jest około 250 gatunków, sprowadzony do Europy około 1700 r. Idealnie nadaje się do uprawy w domu. Należy go mieć !

Większość naszych roślin domowych nocą również, zupełnie jak my, wydziela dwutlenek węgla. Aloes bardzo skutecznie w ciągu dnia go pochłania, a nocą przerabia na zbawienny tlen ! Stawiajmy go w pobliżu, a nawet przy łóżku.
Działanie lecznicze jest niezaprzeczalne:
- Sok dostarcza żywicy aloesowej, z której uzyskana jest alona o działaniu przeczyszczającym.
- Wyrabia się również nalewki na alkoholu.
- Maści na drobne oparzenia.
- Świeży przykładać możemy wprost na rany.
Jedyna wada to taka, że rośnie wolno. Z drugiej strony- nie zajmuje dużo miejsca. Jest więc znakomity do wyrafinowanych ogródków w butelce, czy kompozycji z innymi roślinkami.
Toleruje zaniedbanie. Idealny dla "zapracowanych" lub początkujących.
Stanowisko i pielęgnacja
- Miejsce
Pochodzi z suchych klimatycznie miejsc, toteż najlepsze są parapety okienne.
- Temperatura
Zimą nie niższa niż 12 C i nie wyższa niż 16 C. Z powodzeniem znosi nawet 7 C, jednak najlepiej mu w temperaturze od 10 do 22 C.
- Światło
Przez cały rok potrzebuje dużo światła. Stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione latem. W słabszym, bezpośrednim świetle słonecznym może stać jedynie zimą.
- Podlewanie
Tylko wówczas, gdy wierzchnia warstwa podłoża  przeschnie. Latem obficie, zimą oszczędnie.
- Wilgotność
Miejscowa wilgotność nie ma znaczenia, jak u większości sukulentów
- Nawożenie
U mocniej rozwiniętych roślin zdejmujemy kilkucentymetrową górną warstwę podłoża i zastępujemy świeżą. Nawozimy nawozem do kaktusów i sukulentów co 3 tygodnie, po rozpoczęciu okresu wzrostu.
- Spoczynek
Okres spoczynku trwa od października do lutego.
- Przesadzanie
Zatłoczone rośliny przesadzamy używając ziemi ilastej i około 1/3 części gruboziarnistego piasku, dla lepszego drenażu. Zalecana jest też mieszanka gliniastej ziemi darniowej i obornikowej z dużym dodatkiem piasku i żwiru.
Życzę radości z posiadania  tej magicznej rośliny.
---
magiakwiatow-cabanka.blogspot.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

  1. Ja hoduje aloes na parapecie. Nigdy nie sądziłem, że tak szybko potrafi rosnąć :) Miąższ nie zawsze jest taki jakbym chciał, ale to może kwestia odmiany aloesu.

    OdpowiedzUsuń