niedziela, 8 maja 2011

Fotel dla teściowej - czyli Echinocactus grusonii

Echinocactus grusonii, nazywany nie bez złośliwości "fotelem teściowej" - to duży sukulent o zielonej, kulistej lub owalnej łodydze.
Kaktus dorasta do 130 cm wysokości i 80 cm średnicy. Łodyga posiada od 5 do 40 żeber i jest pokryta silnymi cierniami w barwie złotej, żółtej lub białej.

Kwiaty są bardzo efektowne, mają około 6 cm długości i 4 cm średnicy. Płatki kwiatów są żółte lub jasno-różowe, zwężające się stopniowo i zakończone wyraźną brązową barwą.


Podlewanie
Tak jak każdy sukulent tak i ten kaktus nie lubi przelania, podlewamy go bardzo ostrożnie. Za to w okresie wzrostu ( w naszych warunkach od maja do sierpnia) podlewamy obficie.
 Uwaga: woda nie może zalegać w doniczce. W okresie spoczynku (zimą) zaniechamy podlewania.

Uprawa
Ten gatunek kaktusa ma bardzo delikatne korzenie, dlatego jeśli nie jest to konieczne nie przesadzajmy rośliny, chyba że wypełnił całą doniczkę.
Dla dobrego napowietrzenia korzeni latem należy ziemię nakłuwać patyczkiem. W okresie zimowym dobrze jest przenieść roślinę do chłodnego pomieszczenia (temp 10-12 stopni).

6 komentarzy:

 1. Kaktus zaczął mi robić się ciemniejszy od dołu. Obawiam się, że zaczyna gnić. Nie podlewałam go zbyt obficie ani nic z tych rzeczy... Raz w tygodniu 1/4 szklanki wody.
  Jest on już większy (17cm wysokości) i lubię go więc jak mam go uratować?.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak 1/4 szklanki raz w tygodniu, to za dużo. Lepiej daj więcej (1/2) co 2-3 tyg.

   Usuń
 2. Witam,
  Najczęściej przyczyną gnicia jest podlewanie. Kaktusy podlewa się rzadko, po całkowity wyschnięciu podłoża, ale bardzo obficie.
  U Ciebie sądząc po opisie zgnilizna zaatakowała rdzeń rośliny.
  Jeśli tak, to szanse na uratowanie kaktusa są małe.
  Jeśli jest tak jak mówię (nie widziałem rośliny i opieram się na opisie), to jedyna szansa odcięcie góry (do zdrowej tkanki) i próba ukorzenienia.
  Podkreślam jednak, opieram się na opisie, być może to coś mniej poważnego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Naprawdę te roślinki wystarczy podlewać raz na 2-3 tygodnie?

  OdpowiedzUsuń