sobota, 25 sierpnia 2012

Conophytum

Conophytum (źródło:Wikimedia)
Conophytum to niewielka, karłowata roślina charakteryzująca się mięsistymi pędami.
W naturze rośnie pojedynczo lub tworzy małe kępy (ale potrafi utworzyć dość duże skupiska przypominające kolorowe dywany).
Środowiskiem naturalnym dla conophytum są zachodnie części  Republiki Południowej Afryki, jak również południowo-zachodnia Namibia.
Obszary ten charakteryzują się dużymi opadami w czasie zimy i bardzo suchym, gorącym latem.
Dlatego w hodowli domowej conophytum należy zapewnić podobne warunki to jest: okres spoczynku jak i dostarczanie odpowiedniej ilości wody podczas okresu intensywnego wzrostu.

Conophytum (źródło:Wikimedia)
Conophytum (źródło:Wikimedia)
Podczas trwania letniego spoczynku ( od kwietnia do lipca) liście wysychają, nie martwmy się więc, że popełniliśmy jakiś błąd - to zjawisko normalne. Obfite podlewanie rozpoczynamy pod koniec lipca, liście szybko odrosną, pojawią się nowe - wtedy też najczęściej, jeśli roślina jest dojrzała, pojawiają się kwiaty.
Niektórzy w okresie spoczynku nie podlewają roślin wcale, ale niektórzy uważają, że od czasu do czasu można roślinę zwilżyć.

Nawożenie
Polecam mniej niż za dużo a już na pewno dużo mniej niż w przypadku innych sukulentów i oczywiście nawozimy tylko w okresie wzrostu.

Światło
W okresie wzrostu - jak najwięcej światła, wtedy rośliny zabarwią się pięknie. Jednak trzeba uważać, żeby podczas największego nasłonecznienia rośliny nie przypalić.

Podłoże i doniczki
System korzeniowy conophytum jest płytki, dlatego nie są potrzebne doniczki wysokie. Polecam raczej szerokie i płaskie, najlepiej plastikowe (nie wysychają zbyt szybko). Jeśli rośliny są małe wysadzamy po kilka do pojemnika, przesadzamy rzadko, co 2-3 lata.
Ziemia w doniczce - standardowa mieszanka dla kaktusów i sukulentów.

1 komentarz: