Charakterystyka oraz zastosowanie aloesu

Charakterystyka oraz zastosowanie aloesu

Autorem artykułu jest Ewelina Kowalska

Każdy wie, że aloes to roślina. Jednak  nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że pod tą ogólną nawą kryje się ponad 300 różnych gatunków. Mogą one mieć postać drzew, krzewu, byliny bądź liany.
Aloes rośnie na Półwyspie Arabskim, Madagaskarze i Afryce. Nie oznacza to jednak, że w innych częściach globu nie możemy go spotkać. Tam gdzie nie sprzyja klimat, roślinę tę hoduje się w szklarniach bądź doniczkach. Zatem każdy z nas może sprawić sobie prywatną hodowlę.
Aloes aloessłynie głównie ze swoich właściwości leczniczych. Niektórzy naukowcy mówią, że jego cudowną moc wykorzystywano już w starożytności. Podobno Kleopatra wykorzystywała aloes, aby zachować piękność i młodość. Grecy doceniali jego cudowne właściwości w gojeniu się trudnych ran. Ta ostania zaleta tej rośliny wykorzystana jest do dziś. Jej właściwości antyseptyczne wykorzystuje się w leczeniu trudno gojących się ran. Aloes przyjemnie chłodzi zmienione miejsce, przynosząc znaczną ulgę. Oprócz tego nie dopuszcza do gromadzenia się w ranie bakterii i grzybów. Poza tym przyspiesza krążenie krwi w zmienionym chorobowo miejscu, co stymuluje procesy odnowy skóry. Uważa się również, że aloes potrafi bardzo skutecznie zapobiec bliznom po oparzeniach. Podobny oparzone miejsce należy natychmiast przemyć sokiem z tej rośliny, a z całego wypadku wyjdzie się bez szwanku.
Przemysł kosmetyczny również zainteresował się aloesem. Coraz więcej preparatów kosmetycznych zawiera ten składnik. Przede wszystkim wykorzystuje się go do pielęgnacji włosów. Szampony i odżywki produkowane na bazie tej rośliny skutecznie nawilżają oraz regenerują włosy. Miąższ aloesu ma działanie antybakteryjne, więc z powodzeniem nadaje się do produkcji dezodorantów, nawet tych dla alergików. Roślinę tę wykorzystuje się również w balsamach do ust. Takie produkty doskonale nawilżają cienki naskórek warg i przyczyniają się do szybszego gojenia ran. Oprócz tego chronią usta przed szkodliwym działaniem wiatru, mrozu i słońca. Z uwagi na to, że aloes chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego sprawia, że wykorzystuję się go w balsamach do opalania. Wyciąg z tej rośliny dodaje się też do żeli pod prysznic, dzięki czemu kąpiel jest prawdziwą ucztą dla zmysłów.
Jak już wiadomo, właściwością aloesu jest działanie bakteriobójcze. Właśnie dlatego wykorzystuje się do produkcji past do zębów, co ma zahamować produkcję bakterii i grzybów. Takie pasy działają również łagodząco, dlatego przyspieszają gojenie ran oraz pomagają tym, którzy mają wrażliwe na uszkodzenia dziąsła.
---

Więcej informacji: Aloes oraz właściwości aloesu.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze