czwartek, 18 kwietnia 2013

Żywe kamienie (Lithops). Niezwykłe rośliny doniczkowe


Żywe kamienie (Lithops). Niezwykłe rośliny doniczkowe

Każdy z nas chciałby mieć w domu coś wyjątkowego, coś czego może pozazdrościć sąsiadka, teściowa czy koleżanka z pracy. Ciekawym rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się żywe kamienie, potocznie nazywane kamieniami szczęścia. Uprawiane w doniczkach stanowią urozmaicenie naszego parapetu.


Naturalnym środowiskiem występowania tych niezwykłych sukulentów jest Południowa Afryka, czyli klimat ciepły, suchy i piaszczysty. Żeby w domu wyrosły nam w doniczkach takie okazy, musimy zapewnić im zbliżone warunki do ich naturalnego środowiska.
Żywe kamienie mają grube, mięsiste liście, które są zrośnięte ze sobą, przez co do złudzenia przypominają kamienie. Gdyby można było uprawiać je w ogródku, np. w skalniaku, to ciężko by je było znaleźć między kamieniami :) Z zewnątrz pokryte mogą być ozdobnymi kropkami, plamkami, paskami lub smugami. Kwitną na biało, żółto, pomarańczowo a także są odmiany o fioletowych kwiatkach.
Warte kupienia są odmiany o kwiatach białych: kamyk solniszowy, kamyk piękny czy marmurkowy, oraz o kwiatach żółtych: kamyk orański, barwny lub kamyk fordański.zywykamien
Żywe kamienie nie zakwitną od razu... na efekt czekać musimy 3 lata. Jednak jak już zakwitną, to stanowią niezwykłą ozdobę doniczki, na którą warto poczekać.
Pielęgnacja i uprawa nie jest skomplikowana. Nasiona sieje się wiosną lub wczesnym latem do doniczek lub skrzynek wypełnionych gliniastym piaskiem lub żwirem (substratem do kaktusów), w odstępach 1 centymetra i ustawia się je w słonecznym miejscu (południowy pokój). Bardzo ważne jest podlewanie tych sukulentów, ponieważ ich przeżycie i otrzymanie kwiatów zależy od rozsądnego nawadniania. Mało podlewa się je od marca do kwietnia oraz od października do listopada. Podlewanie zwiększa się, ale nie tak, żeby utopić rośliny, od połowy maja do końca września – wtedy żywe kamienie kwitną. Bardzo ważna jest tez temperatura – dobrze rosną w temp. do 25ºC, a kiedy przechodzą okres spoczynku, powinniśmy zapewnić im temp.12-15ºC. Stale wymagają jasnego światła. Zimą, kiedy są w stanie spoczynku, nie podlewamy ich, zaczynamy dopiero wtedy, kiedy pojawią się nowe liście, czyli w maju.
zywykamienKwiaty otwierają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych. Taki żywy kamień jak kwitnie, to otwiera się i ukazuje się jeden błyszczący kwiat, który u niektórych gatunków może przypominać kwiat stokrotki. Nie są one imponujących rozmiarów, ponieważ kwiaty są średnicy 2-3 cm.
Kamienie szczęścia warte są uprawy w naszych domach. Stanowić mogą oryginalną ozdobę parapetu, biurka w pracy lub mogą stać się niezapomnianym prezentem.

Przedrukowano z artelis.pl


Jagoda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz